„ZDROWE JEDZENIE I ODŻYWIANIE SIĘ”

Drukuj

Jedzenie jest niezbędne w naszym życiu, ale powinno być także przyjemnością. Potrzebujemy spożywać pokarmy, aby się ruszać, myśleć, mówić i wykonywać wszystkie codzienne czynności.

Zdrowe odżywianie się to sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Istotne jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak otyłość, nowotwory, choroby serca.

Zasady zdrowego odżywiania się :

 • ·Odżywiaj się regularnie
 • ·Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone
 • ·Bazuj na warzywach
 • ·Jedz owoce w maksymalnie dwóch porcjach dziennie
 • ·Ogranicz spożycie węglowodanów, zwiększ spożycie tłuszczu
 • ·Wybieraj dobre węglowodany
 • ·Nie bój się tłuszczu nasyconego i cholesterolu
 • ·Wyrzuć cukier z diety
 • ·Nie pij słodkich napojów i ogranicz soki

W komponowaniu posiłków należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad:

 • Jak jeść, to koniecznie z przyjemnością- jedzenie jest koniecznym elementem naszego życia, ale powinno być przy tym traktowane jako miły akcent. Przy posiłku można wypocząć, spędzić miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Spożywaj posiłki powoli w miłej atmosferze.
 • Jedzenie powinno być urozmaicane- pierwszą i podstawową zasadą w odżywianiu jest różnorodność. Im bogatszy wachlarz dostarczanych produktów, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz organizm dostaje wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 • Posiłki powinny być spożywane o ustalonych poracjach.
 • Każda zdrowa dieta powinna zawierać posiłki bogate w :
 • Białko
 • Tłuszcze
 • Węglowodany
 • Witaminy
 • Składniki mineralne
 • Błonnik
 • Woda

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1936125
Saturday the 15th. Custom text here